Superviikonlopun saldoa

Tulostettava sivu

Menneenä viikonloppuna vietettiin Pirkanmaalla vilkasta suunnistusviikonloppua.

  • Lauantaina sadepäivän tavoitteena olivat Mikonpäivän Suunnistuksen, Alueottelun ja sarjoissa H/D12 ->  Hämeen AM-Sprintin sijoitukset. Lisäksi lauantaina jaettiin kuluvan suunnistuskauden aikana kisaillun HämeCup 2017 palkinnot.  
  • Sunnuntaina juostiin Pinsiössä Kultainen Kompassi -cupin finaali sekä kansallinen kilpailu.

Rasti-Nokialaista menestystä nähtiin laajalla rintamalla. Alla koottuja tuloksia, minkä lisäksi kaikki tuloslistat ovat saatavilla kullakin kisasivulla.

Häme Cup sijoituksia kaudella 2017:

D12                        1. Elli Punto

H10                        1. Sampo Syväterä

H10                        2. Kaarlo Kallio

D10                        5. Iida Koskinen

H14                        5. Lauri Isokallio

Häme Cupin tulokset:

https://koovee-suunnistus.fi/sivut/index.php/suunnistuskoulu/hame-cup

9.9.2017 Alueottelu 2017 - Häme, Satakunta, Varsinais-Suomi

Voittoisan Hämeen joukkueessa juoksivat Häme Cupissa sarjoissaan viiden parhaan joukkoon sijoittuneet RaNlaiset Elli, Sampo, Kaarlo, Iida ja Lauri.

Kokonaistulokset

  1. Häme                        174p
  2. Satakunta                 101p      
  3. Varsinais-Suomi         90p

Alueottelun tulokset:

http://suunnistus.tampereenpyrinto.fi/kisat/mps2017/aluetulos.html

9.9.2017 AM-Sprintti, Häme

AM –mitalit jaettiin sarjoissa H/D12 ->.

Rasti-Nokialaisista näissä sarjoissa kolmen parhaan joukossa olivat seuraavat suunnistajat:                     

H14                       1. Lauri Isokallio

H35                       1. Petteri Vigren

H40                       3. Antti Porkka

H50                       1. Reijo Viitanen 2. Pasi Isokallio

D35                       2. Marika Pakarinen 3. Laura Pyykkö

D55                       3. Leena Koivuniemi

9.9.2017 Mikonpäivän Sprinttisuunnistus Tampereen Tammelassa

H10RR                  7. Jere Pakarinen

H10                      4. Sampo Syväterä

H11                      9. Tuomas Harju

D10RR                12. Juliet Jokinen

H14                      6. Lauri Isokallio

D35                      4. Marika Pakarinen, 5. Laura Pyykkö

D55                      4. Leena Koivuniemi

H35                      1. Petteri Vigren

H40                      3. Antti Porkka

H45                    10. Jari Jokela

H50                      3. Reija Viitanen, 9. Pasi Isokallio

MPSn tuloksia:

http://tampereenpyrinto.fi/suunnistus/wp-content/uploads/sites/17/2016/11/tulokset.html

10.9.2017 Kultainen Kompassi 

Kultaisen kompassin voitti tänä vuonna joukkue Uusimaa 1. Hopeasijan nappasi Häme 1 –joukkue, jossa juoksi myös Lauri.

Häme 1 -joukkue: Yliaho Joona, Alajoutsi Oliver, Isokallio Lauri, Kupiainen Tuukka, Tikkakoski Ilona, Yli-Hietanen Silja, Kontio Katri, Ojala Jenny

Kultainen Kompassi tulokset:

http://suunnistus.tampereenpyrinto.fi/kisat/kk2017/tulokset.html

http://suunnistus.tampereenpyrinto.fi/kisat/kk2017/kk-tulos-2017.pdf

10.9.2017 Kultainen Kompassi kansallisen tuloksia:

Kultaisen kompassin lisäksi samassa tapahtumassa juostiin kansallinen kisa. Alla RaNlaisten tuloksia.

H85                     1. Mauri Rantala

H10                     4. Sampo Syväterä

                           7. Oskari Vartiala

H16                     2. Eemil Koskinen

D9RR                   3. Iida Koskinen

D12                     3. Elli Punto